RSS Feed Görüntüle

Osman KESKİN

Yeni öğrenme biçimleri ve YouTube EDU

Bu Girişi Değerlendir
Google’a yazdığımız bir soruya veya konuya anında cevap bulabiliyor, anında o konu ile ilgili çok sayıda makaleye, sunuma ve hatta en önemlisi konunun uzmanı tarafından anlatıldığı bir videoya ulaşabiliyoruz. Bu durum, öğrenme biçimimizi değiştirirken var olan eğitim sisteminin de değişeceğine dair sinyaller veriyor.

Genç kuşaklar iPad ile büyürken, eğitim sistemi köklü bir değişim geçiriyor. Bu değişimi arka planında ise iş dünyası yatıyor. Sanayi çağına göre hazırlanmış eğitim sistemi, sanayi çağının bitmesi ile birlikte, bilgi çağına geçiş yapıyor ve bilgi çağının eğitim sistemini istiyor.

Uzaktan eğitimin çok yaygınlaşacağını, 4 yıllık üniversite eğitiminin tarihe karışacağını şimdiden görebiliyoruz. Mesela Google da oturduğumuz yerden İnsan Kaynakları diye arama yaptırdığımızda karşımıza 14.800.000 sonuç çıkıyor. Gelişmiş aramaya geçip sadece sunum olarak sonuç istediğimizde ise karşımıza 163000 adet sunum çıkıyor. Bu Powerpoint ile hazırlanmış sunumlar ortalama 10-15 dakika sürüyor. Yine Google aracılığıyla İnsan Kaynakları hakkında video araması yaptığımızda ise 2.630.000 video ortaya çıkıyor. Bunlara twitter, facebook, linkedin ve bloglarda var olan verileri de katınca, ortaya muazzam bir içerik çıkıyor.

Elimizde bu kadar doküman, video ve sunum varken, okula gidip, kitabı açıp, 4 yıl boyunca insan kaynaklarını öğrenmek tek kelimeyle zaman israfı olarak görünüyor. Mesela sertifika programlarında bile İnsan Kaynakları 4 tam günde anlatılabiliyorken, 4 yıl boyunca İnsan Kaynakları okumak gerçekten gerekli mi? Peki 4 yılda bu konu ile ilgili ne kadar sunum izlersiniz? Ya kaç tane video izleyebilirsiniz? Üstelik tüm bunların maliyeti bir internet bağlantısı ve bir bilgisayar.Youtube bu değişimi fark etmiş ve YouTube EDU isimli bir eğitim kanalı açmış.


Yazının devamı için:
http://www.yetenekvekariyer.com/yeni...e-youtube-edu/
Etiketler: Hiçbiri Etiket Ekle / Düzenle
Kategoriler
Kategorisiz

Yorum

“Bir mıh, bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at, bir atlı kurtarır, bir atlı bir savaş kurtarır, bir savaş bir vatan kurtarır.”