RSS Feed Görüntüle

CAN SERDAR

Biz Herşeye Varız…

Bu Girişi Değerlendir
2005-2006 Eğitim-Öğretim Yılı, Ocak ayı. Daha 2 yıllık Öğretmenim. İş Eğitimi kalkacak, Teknoloji Eğitimi gelecek diye söylentiler v.s. var. Bakanlıkta da bu konuda bir çalışma var. Zorunlu hizmetimi yapıyorum, ve o günlerde başta TTKB olmak üzere bulduğum tüm mail adreslerine bakanlıkta mail atıyorum.

Dönemin TTK Başkanı Ziya Selçuk Bey. Ziya hocayı sevmeyen çok kişi var ancak ilginç bir şekilde o sevimsiz gösterilen insan attığım maili Talim ve Terbiye Kurulunda ilgili Kurul üyesine yönlendiriyor. O kurul üyesi de H. Alp Boydak. Alp hoca ile bu şekilde tanıştık 2006 Ocak ayında.

Henüz ortada program yok, bu insanlar Talim ve Terbiye Kurul üyesi ve kendilerine mail atan bir öğretmene yaklaşımlarını anlamamıza yarayacak maillerden bir cümlesi:
“Sevgili Öğretmenim,

Duyarlı ve fark yaratmak isteyen ve bunun için oturup beklemeyen öğretmenler bizim başımızın tacıdır. Sizi tanımaktan onur duyuyorum.”

Şimdi sadece kafamızda canlandıralım, bu konuşmalar benimle değilde sizinle geçiyor. Yeni çıkacak programın ne olması gerektiği ile ilgili öneri sunuyorsunuz bir mailde ve size böyle bir yaklaşım gösteren TTKB var. Bu tip ilgi sadece bana değil o dönem TTKB ye ulaşan tüm arkadaşlara gösterildi. Teknoloji ve Tasarım programı kesinlikle “ben yaptım, oldu” mantığı ile çıkmadı. O programın her kazanımında bizlerin fikri desteği var.

Teknoloji ve Tasarım programı, öğretmenlerle yapıldı, öğrencilerle yapıldı, Hakan Gürsu hoca ile yapıldı, TUBİTAK ile yapıldı, TPE ile yapıldı, Sanayii Bakanlığı ile yapıldı… Toplumun her paydaşından kendini bulabileceği bir özellik görmek mümkün.

Bakanlığın bir birimi, Anadolu’nun ücra bir köşesinde çırpınan öğretmenlerinin sesine ses verdi, sahip çıktı. “Sizi tanımaktan onur duyuyoruz” dedi.

Bundandır isyanımız, bundandır sevdamız, bundandır cehaletle kavgamız…

Bizden kader mahkumuymuş gibi beklememizi istemeyin, dünya bizi beklemiyor. O yüzdendir ki bizimde beklemeye niyetimiz yok. O 6 yıl önce ki bir TTKB Kurul üyesinin tek bir cümlesi bize hala yetiyor.

Diyorsunuz ki; ders saatini düşürelim, içeriğini değiştirelim, adını değiştirelim, kaldıralım, oynayalım, v.b. Hepsine varız ama tek bir arzumuz var. Ne yapacaksanız alanında ki en uzmanları toplayın, tüm danışmanlarınızı, tüm karar vericileri. Ve karşılarına da bizler Teknoloji ve Tasarım dersine gönül vermiş, emek vermiş insanları koyun. O salondan ne karar çıkarsa boynumuz kıldan incedir. Biz kendimizden ve dersimizden Teknoloji ve Tasarım Öğretmenleri olarak işte bu denli eminiz… Bizleri dinlemekle inanın hiçbir şey kaybetmezsiniz aksine yücelirsiniz… Saygılarımla…

Yorum

“Bir mıh, bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at, bir atlı kurtarır, bir atlı bir savaş kurtarır, bir savaş bir vatan kurtarır.”