• İnovasyon Fuarı: Bu da bizim eserimiz


  01-04 Kasım 2012 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde bu yıl 1. si düzenlenen "İnovasyon Türkiye Fuarı" 4 Kasım 2012 tarihi itibari ile tamamlandı. Bizlerinde görevli olarak katıldığımız fuardan izlenimlerimizi, aklımızda kalanları sizlerle paylaşmamızın yerinde olacağını düşünüyoruz.


  Açılışını dünyaca ünlü inovasyon gurusu Lord Kumar Bhattacharyya ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat ERGÜN’ün yaptığıı 1. İnovasyon Türkiye Fuarı'nda, üniversite profesöründen ortaokul öğrencisine kadar her yaşta bilim insanının 600 buluşu sergilendi. Açılış sırasında Teknoloji ve Tasarım Dersi ile ilgili Sayın Nihat ERGÜN'e öğretmen arkadaşlarımız sorunlarımızı iletme fırsatı buldular. Sayın Bakan'da dersimiz ile ilgileneceğinin sözünü verdi. Sayın Bakan 10. salonda ki çalışmaları ve standları gezdikten sonra ayrılmak zorunda kaldı, aynı gün açılışı olan AutoShow fuarının da açılışında bulunması gerekmekteydi. Lord Kumar Bhattacharyya ise iki salonu da gezerken, bizim öğrenci çalışmalarını da inceledi. Eğitim lafını duyduğunda bölgeden uzaklaşması ise gözlerden kaçmadı.


  Türk Patent Enstitüsü Başkanı ve yöneticilerinin Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğrenci Çalışmalarının fuarda yer almasına yönelik gösterdikleri çaba ve destek içinde ayrı bir parantez açmak lazım. Günlüğü 200 TL civarı olan standların tamamen ücretsiz olarak TPE tarafından karşılanarak öğrencilere Teknoloji ve Tasarım çalışmalarını sergileme fırsatı sunulması alkışı hakediyor. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve bir iki Bilim Sanat Merkezi dışında 16 stand ile Milli Eğitim Bakanlığı'nı fuarda temsil eden Teknoloji ve Tasarım Dersi oluyordu.

  16 Standımızda fuar ziyaretçilerinin yoğun ilgisi ve merakına sahne oluyordu. Özel sektörden bir çok yatırımcının öğrenci çalışmalarına gösterdiği ilgi bizleri ziyadesiyle memnun etti. Özellikle TÜBİTAK yetkililerinin Teknoloji ve Tasarım Dersi Çalışmalarını gezerken öğretmen ve öğrencilere "TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmalara neden katılmıyorsunuz?" diyerek beğenilerini ifade ettikleri anda, MEB'in "Bu Benim Eserim" yarışması kılavuzunda "teknoloji, tasarım v.b. projeleri katılamaz" ifadesi ironinin dozajının yükseldiği nokta olarak akıllarımızda yer ediniyordu.

  Ankara Patent Ofisi Kurucu Genel Müdürü Kaan Dericioğlu abimiz, tüm öğrenci çalışmalarını büyük bir dikkatle gezdi ve inceledi. Çocuklarımıza sürekli motive edici konuşmalarda bulundu. Kaan abimizin bizlere ve dersimize verdiği değer ile sağladığı katkıların önemini bundan ancak yıllar sonra anlayabileceğiz. TPE'den görevli olan tüm personel Başkan'ından memuruna kadar hepsi çocuklarımızın çalışmalarını tamamen gezerek incelediler. Bunların dışında Adres Patent yetkilileri ve Genel Müdürü Ali Bey'de dersimize ve çocuklara büyük ilgi gösterdiler. Son 2 yıldır Bu Benim Eserim sponsoru olan Adres Patent, "Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğrenci Çalışmalarının" yer alacağı bir organizasyonu düzenlemeyi ve sponsor olmayı da açıkça istediklerini belirttiler.

  Fuarda patenti alınan ve buluş olarak sergilenen 15 civarı çalışmanın yıllar önce Şimdi Düşünme Zamanı sergileri ile öğrenci çalışması olarak sergilendiğini, sonrasında başkaları tarafından patentlenerek üretildiğini görünce şaşırmadık. Güneş pilli plaj şemsiyesi, ışıklı çanta, çok amaçlı elbise, rüzgar bayrak bunlardan sadece bir kaçı idi...

  Çocuklarımızla fuarda röportaj ve çekim yapan basın mensuplarına fırsat buldukça dersimizi, dersimizin vizyonunu, amaçlarını ve yaşadığımız sıkıntıları aktararak yapacakları haberlerde özellikle dersimizin adına yer vermelerini istedik ancak şimdiye kadar basına yansıyan haberlerde dersimizin adına rastlayamadık. Rastlayan varsa iletirse seviniriz.

  Basının en çok ilgi gösterdiği öğrenci çalışmaları; matser, oturgaçlı götürgeç ve masaj yapan bilgisayar koltuğu olurken hemen hemen tüm öğrenci çalışmalarına özel sektörden teklifler geldi. Ciddiyetini sonra ki zaman diliminde anlayabileceğimiz bu teklifler de dersimizin hangi seviyeye geldiğini görmemiz açısından çok önemli ve sevindirici idi.

  Fuar'ın 2. ve 3. günlerinde önce İstanbul Sanayi Odası'ndan bir yetkili ile sohbet etme imkanı buldum. Teknoloji ve Tasarım Dersi'nin adını ilk kez duyan yetkiliye kuşakları ve çalışmaları anlattıkça gözlerinde ki parıltı "bu ders ülkemiz için çok büyük bir kazanç" cümlesi ile somutlaşıyordu. Özellikle kurgu kuşağı çalışmalarımıza büyük ilgi gösteren yetkiliye, bu tip çalışmaların benzerlerinin MIT, Harward, v.b. üniversitelerde "Düşünce Deneyleri" ile yaptırıldığını anlattığımda son sözü şu oldu: "İlk İSO toplantısında bunları paylaşacağım, şu inanılmaz heyecanlıyım, çok teşekkür ederim böyle bir ders ve emekleriniz için."

  Beyaz Nokta Gelişim Vakfı yetkilileri ise herhalde fuar süresinde dersimize ve çalışmalara en fazla ilgiyi gösteren kurum idi desek yanlış olmaz. Eski Bakanlarımızdan Sayın Tınaz TİTİZ ve Dr. Necati SAYGILI ile yaklaşık 2 saat boyunca süren toplantımızda neler yapabileceğimiz, dersimizin felsefesi, vizyonu, sorun çözme kabiliyetleri, sorgulayıcılık eğitimi üzerine konuşmalar yaptık. Sonradan toplantımıza Karadeniz TV sahibi Ahmet KOPUZ beylerde katıldılar. Gerek Tınaz Bey gerek Ahmet KOPUZ Beygerek ise Necati Bey dersimize ve eğitim felsefemize büyük bir ilgi gösterdiler. Tek tek tüm standlarımızı gezerek çocuklarımızla konuştular. Tınaz TİTİZ, Ahmet KOPUZ ve Necati SAYGILI beylerin bundan sonra ki süreçte dersimize vereceği desteğin habercisi olan bu ilgiye tüm arkadaşlarımızın sevindiğinden eminiz.

  İnovasyon Fuarı'nda Teknoloji ve Tasarım Dersi'nin yer almasını sağlayan TPE Şube Müdürü Fatih KARAHAN Bey'e de teşekkür etmek gerek. Bir de sürekli perde arkasında bu organizasyonlarda dersimiz için uğraşan ve dersimizin bu platformlarda temsil edilmesi için özveride bulunan başta TTKB Özel İhtisas Komisyonu üyeleri Abdullah BÜYÜKYILDIZ olmak üzere, Musa ÖZEN ve Toper AKBABA'ya da teşekkür edilmeli. Her olumsuzlukta bizlerin her türlü eleştirisine maruz kalan bu insanlar, ellerinden gelenin daha fazlasını yaparak sürekli şekilde bizler için iyi bir şeyler yapma gayretinde. İnovasyon Fuarı süreci içerisinde yaklaşık 3 ay boyunca Fuar'da Teknoloji ve Tasarım Dersinin yer alması için, öğretmen ve öğrencilerin burada görev yapabilmesi için gecesini gündüzüne katan tüm kurumlararası yazışmaları takip edip yaptıran Abdullah hoca ve Musa hoca da fuar boyunca öğretmen ve öğrencilerimizle standlarda idiler. Onların bu emeklerinin de boşa gitmeyeceğine inanıyoruz...

  Aktif Fuarcılık yetkilileri Mustafa Bey, Salih Bey, Özgül Hanım, Aliye Hanım ve Beyza Hanım tüm katılımcılarla yakından ilgilendiler. Uluslararası düzeyde Brükselde 15-17 Kasım tarihlerinde 61. si düzenlenecek olan Innova fuarında öğrencilerimizin yaptığı Teknoloji ve Tasarım çalışmalarının ülkemizi temsil edeceği bilgisini veren Aktif Fuarcılık yetkililerine de herhalde tüm Teknoloji ve Tasarım Öğretmenleri adına teşekkür etmemiz yadsınmayacaktır.

  Yolculuk süreleri ile birlikte 6 gün süren 1. İnovasyon Türkiye Fuarı'ndan dersimiz ile alakalı olarak aklımızda kalanların bir kısmı böyle işte. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü koordinesinde TÜBİTAK tarafından düzenlenen "BU BENİM ESERİM" yarışmasına, yarışma kılavuzuna özellikle eklenen "teknoloji, tasarım v.b. ders çalışmaları kabul edilmeyecektir" ifadesini yerin dibine defalarca sokarcasına "BU DA BİZİM ESERİMİZ: TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİ ÇALIŞMALARI 1. İNOVASYON TÜRKİYE FUARI'NIN ARDINDAN, 61. ULUSLARASı INNOVA İNOVASYON FUARINDA ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK!!!" Demiştik ya işte "Bu da bizim eserimiz..."


  Saygılar...

  Can SERDAR
  Teknoloji ve Tasarım Eğitimcileri Derneği
  www.tvted.org.tr
  Bu makale başlangıçta blogta yayımlandı İnovasyon Fuarı: Bu da bizim eserimiz başlatan yazar CAN SERDAR
  Yorum Yorum Gönder

  Üye iseniz giriş için tıklayın

  Lütfen Resmin içindeki karakterleri sırayla ve aynısını kutunun içine girin.

  Eğer resim içindeki karakterleri okuyamıyorsanız Resmi yenileme seçeneğinden yenileyerek değiştirebilirsiniz.

“Bir mıh, bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at, bir atlı kurtarır, bir atlı bir savaş kurtarır, bir savaş bir vatan kurtarır.”