• Comenius Rehberi

  Mersin İl Koordinatörlerimizden Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Ayhan SEZDİRMEZ arkadaşımızın hazırladığı Comenius Rehberini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ayhan SEZDİRMEZ arkadaşımız Comenius projesi hazırlamak isteyen tüm Teknoloji ve Tasarım Öğretmenlerine danışmanlık yardımında bulunacaktır. Comenius projeleri, AB'nin desteği ile avrupa ülkeleri ve ülkemizinde dahil olduğu okul projesi.

  Okulunuzda bir Comenius projesi hazırlamayı düşünüyorsanız öncelikle çok çalışmaktan asla korkmayacaksınız, uykusuz geceleri göze alabileceksiniz ve çok iyi bir problem çözücü olacaksınız. Bunların hepsini göze alabiliyorsanız eğer, yazının devamını okuyarak 2013-2015 Comenius projesini hazırlamak için neler yapmanız gerektiğini birlikte öğrenelim. Anlatımı kolaylaştırmak için maddeler halinde yazmaya çalışacağız.
  1- Okulunuzda bir konu üzerine bir fikir üretin

  2- Sayısı çok olmayacak şekilde öğretmen arkadaşlarınızdan (özellikle iyi anlaştığınız) bir grup kurun

  3- http://www.etwinning.net adresine üye olun ve okulunuzu tanımlayın (bunlar ingilizce olacak)

  4- Burada projeniz hakkında çok net olmayacak şekilde sadece fikir kısmını belirtin. (çok net olarak bütün etkinlikleri yazarsanız proje hırsızlarına yenik düşersiniz.)

  5- etwinning de partner arama sekmelerinden okulunuzun durumuna uygun olana girin (anaokulu, ilköğretim,ortaöğretim, üniversite, gençlik gibi)

  6- Partner arama kısmında projeniz ile ilgili bilgi vererek ana sayfadan ortak arayanların dikkatini çekmeye çalışın. (bir öneri olsun size; sürekli aynı maili kopyala yapıştır ile göndermeyin kimse okumuyor, ikinci öneri ise sadece ana sayfada mail yazıp beklemek yetmiyor yazılanları okuyup kimin ortağa ihtiyacı varmış onlarıda takip etmeniz gerekiyor. Yani hem ortak arayacaksınız hem başkalarına ortak olmaya çalışacaksınız.)

  7- Ortak bulmak için araştırmayı yaparken biryandanda proje ekibinizle oluşturduğunuz proje için mutlaka proje etkinliklerini ve proje çıktılarını düşünmeye başlayın.

  8- Birisi size "bizimle ortak olun" derse mutlaka okulu, bulunduğu yeri, yaş grubunu araştırın. Ulaşım imkanlarını kontrol edin. (ilk kez proje yapacaksanız seçme şansınız pek olmuyor)

  9- Ortak olmak hemen ilk gün maalesef olmuyor. Özellikle Avrupa ülkelerinin bizim saatimize göre 1 saat geri olduğunu düşünürseniz sizin çalışma saatiniz genellikle saat (Türkiye saatiyle) 22.00-02.00 arasına tekabül ediyor.

  10- Bir ortak bulduğunuzda diğer ortakları projenize çekmek daha kolay çünkü ortak arama aşamasında artık üçüncü ortağı arıyorum yada dördüncü ortak arıyorum diyerek dikkat çekici başlıkla ortak aramaya başlıyorsunuz. Ortak bulduğunuzda mutlaka okul bilgilerini ortağınıza göndereceğiniz form ile isteyeceksiniz ve bu bilgileri pdf formatındaki forma hemen ekleyeceksiniz.

  11- Ortak arama bölümünden projenizi yazmanız yetmiyor, başkalarının yazılan ilanlarına bakıp en son oraya kim msj yazmış, mail adresi vermiş mi onları kontrol edip özelden de mesaj yazarak ortak aramaya devam ediyorsunuz.

  12- Ortaklar bulunduktan ve bu kadar ortak yeter dedikten sonra formu net olarak doldurmanız gerekecek. (form doldururken mutlaka yapacağınız bu projede etkinlikler ve proje çıktılarının ne olduğunu belirleyeceksiniz) (yiyelim içelim gezelim projeleri çok dikkat çekmiyor, kalıcı bir eser bırakmanız gerekiyor, çocukların gençlerin olaylara bakışlarını değiştirmeniz, bilinçlendirmeniz, farkındalık yaratmanız gerekiyor)

  13- Başvuru formunu doldururken çok dikkatli olmanız gerekiyor, özellikle kelime ve bilgi hataları yapmamalısınız.

  14- Formu doldurup AB'nin sistemine yükleyerek Hash Kodunu kontrol ederek sisteme giriş yaptığını kontrol ederek yazıcıdan çıkartıyorsunuz ve ıslak imza ile imza ve mühür işini hallederek başvuru tarihi öncesi mutlaka kargoya veriyorsunuz.

  15- Başvuru tarihi genellikle şubat tatiline denk geliyor sakın rehavete kapılmayın, başkaları yarıyıl tatili yaparken siz çalışmaya devam edeceksiniz. (en iyi ortak bulma zamanı başvuru süresine son bir iki hafta kala)

  16- Başvuruyu yaptıysanız artık geriye Haziran ortaları veya haziranın son haftasına kadar tatlı bir huzursuzluk heyecan ve beklemek kalıyor.

  Comenius çok taraflı okul ortaklığı başvurusu yapacak iseniz mutlaka www.ua.gov.tr adresinden o yıl için yayınlanmış başvuru bilgilerini okumanız gerekiyor.

  Başvuru formunu en son yüklenen formu indirip dolduracaksınız.

  Bu günlerde artık 2013-2015 dönemi için ortak arama dönemi, sizler de ortak aramaya başlayabilirsiniz. Comenius Projeleri ile ilgili çalışma yapmak isteyen arkadaşlarımıza elimizden gelen her türlü destek verilecektir.

  Kolay gelsin.

  Ayhan SEZDİRMEZ - TVTED Mersin Koordinatörü
  asezdirmez_2@hotmail.com
  Yorum 4 Yorum
  1. Misafir Üyenin Avatarı
   Misafir -
   merhaba hocam başvuru tarihini nasıl öğrenebilirim yada geçti mi?
  1. CAN SERDAR Üyenin Avatarı
   CAN SERDAR -
   Bu yıl ki başvurular geçti. Ulusal Ajans den ulaşabilirsiniz.
  1. Misafir Üyenin Avatarı
   Misafir -
   mrh hocam sıze buradan yazmak zorunda KALDIM yalovadayken dernege üye olduk aıdatı da yatırdık ama uye gırızını yapamıyom yardımcı olurmusunuz dernege katkımız olsun en azından
   metin yürek erzıncan
  1. CAN SERDAR Üyenin Avatarı
   CAN SERDAR -
   Metin hocam bana mail adresinizi yollayın iletişim formundan hesabınızı aktif ederim. Bana bildiren arkadaşlara üyelikleri açıyoruz.
  Yorum Yorum Gönder

  Üye iseniz giriş için tıklayın

  Lütfen Resmin içindeki karakterleri sırayla ve aynısını kutunun içine girin.

  Eğer resim içindeki karakterleri okuyamıyorsanız Resmi yenileme seçeneğinden yenileyerek değiştirebilirsiniz.

“Bir mıh, bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at, bir atlı kurtarır, bir atlı bir savaş kurtarır, bir savaş bir vatan kurtarır.”