• PISA 2012: Problem Çözme Becerileri


  PISA 2012, Problem Çözme Becerileri test sonuçları 1 Nisan 2014 tarihinde Saat:11.00 da açıklanacak. Sonuçlar açıklanana kadar PISA 2012 sınavında sorulan Problem Solving Skills testi 6 seviye soru örneklerini paylaşmak istedik. Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programı ile öğrencilerde hedeflenen "üst düzey zihinsel beceriler" ekseninde ele alınan PSS(Problem Solving Skills), bizim için ayrı bir önem taşıyor. Henüz sonuçlar paylaşılmadığı için net bir şey söylemek zor ancak tahminlerimizde yanılmazsak PISA 2012 sonuçlarında diğer yıllara oranla Türkiye'nin en fazla başarıyı bu alanda yapacağını öngörüyoruz. Buradan hareketle şu an güncelleme aşamasında olan Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programının bu sonuçlar göz önünde bulundurularak ele alınması gerekliliği ile programın Ortaokul 5. ve 6. sınıflarda da yer alması zorunluluğunu Milli Eğitim Bakanlığının göz ardı etmemesi gerekir. Teknoloji ve Tasarım Eğitimcileri Derneği PISA Çalışma Grubu olarak, gerçek hayat problemlerini çözme becerisinin farklı derslerde farklı kazanımlara dağıtım ile elde etmenin tek başına yetmeyeceğini, temel eğitim kademelerinde bağımsız bir ders olarak yer almasının hayati önem taşıdığını ve Ortaöğretim programlarında da yine bağımsız bir ders olarak yer almasının gerekliliğini bir kez daha hatırlatıyoruz. İşte OECD PISA veritabanından aldığımız Problem Solving Skills 2012 testi örnek soruları: (örnekler için devam'a tıklayarak diğer sayfalara geçiniz, 6 örnek 6 sayfada ayrı ayrı gösterilmiştir.)
  Yorum 1 Yorum
  1. Misafir Üyenin Avatarı
   Misafir -
   Merhaba sonuçlar açıklandıktan sonra bir değerlendirme yazısı, raporu vb. bir çalışmanız var mı? var ise nasıl ulaşabiliriz?
  Yorum Yorum Gönder

  Üye iseniz giriş için tıklayın

  Lütfen Resmin içindeki karakterleri sırayla ve aynısını kutunun içine girin.

  Eğer resim içindeki karakterleri okuyamıyorsanız Resmi yenileme seçeneğinden yenileyerek değiştirebilirsiniz.

“Bir mıh, bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at, bir atlı kurtarır, bir atlı bir savaş kurtarır, bir savaş bir vatan kurtarır.”