• PISA 2012 Matematik Soruları

  PISA 2012 uygulamasında sorulan Matematik sorularından açıklananlar ile pilot uygulama sorularından Milli Eğitim Bakanlığı'nın paylaştığı sorulardır. Esas uygulama soruları ile pilot uygulama sorularını karşılaştırdığınızda çocuklarımızın PISA sınavlarında başarısızlıklarının altında yatan nedenleri sorgularken kendimizi ve soru sorma şekillerimizi de sorgulamak durumundayız.

  Çoktan seçmeli sorulara hapsedilmiş bir zihniyet ile tek bir sorunun 9 farklı doğru cevabının olduğu bir uygulamada neden başarısız oluyoruzu tartışmak ironik geliyor. Yandaki resimde gördüğünüz soruda tam 9 adet farklı doğru cevap var. Ve bizim öğrencilerimizin zihninde bir sorunun birden fazla doğru cevabı olabileceği gibi bir ihtimal bulunmuyor. Onlar bir sorunun sadece bir doğru cevabı olduğuna, bir olgunun ya doğru ya da yanlış olduğuna, siyah ve beyaz haricinde arada gri denilen sonsuz renk tonlarının varlığının olmadığına inandıkları veyahut inandırıldıkları sürece tartışmalar kısır döngüler içerisinde devam edecek.

  Düşünce sistematiğimizi acilen çoktan seçmeli soru tiplerinin etkisinden kurtararak 2004'de başlanan Kuantum Paradigması değişim ve dönüşüm süreci hızlandırılmalıdır.

  PISA 2012 Matematik Soruları: PISA.2012.Matematik.Sorulari.pdf
  Yorum 2 Yorum
  1. Misafir Üyenin Avatarı
   Misafir -
   Dünya geneli böyle güzel etkinlikler varda bize bu sınavlarn varlığından haber veren yok maalesef
  1. CAN SERDAR Üyenin Avatarı
   CAN SERDAR -
   Alıntı Misafir Demiş ki: Mesajı Görüntüle
   Dünya geneli böyle güzel etkinlikler varda bize bu sınavlarn varlığından haber veren yok maalesef
   Sınav bakanlıkça ve OECD tarafından belirlenen okullarda uygulanmaktadır.
  Yorum Yorum Gönder

  Üye iseniz giriş için tıklayın

  Lütfen Resmin içindeki karakterleri sırayla ve aynısını kutunun içine girin.

  Eğer resim içindeki karakterleri okuyamıyorsanız Resmi yenileme seçeneğinden yenileyerek değiştirebilirsiniz.

“Bir mıh, bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at, bir atlı kurtarır, bir atlı bir savaş kurtarır, bir savaş bir vatan kurtarır.”