• ALİ'nin Hikayesi Yarım Kalmasın


  ALİ'nin Hikayesi - Prof. Dr. Nabi AVCI

  "25 sene kadar önce Nezih Erdoğan, eski bir commodore bilgisayarını çocuklar oynasın diye bana verdi. Evde o zaman 3 çocuk var, 2'si ilkokula gidiyor 1'i henüz okula başlamamış. Commodore çok basit, yani daktilodan biraz fazla olan bir alet o zamanlar. Çocuklar o zaman oynarken adlarını yazmaya çalışıyorlar bilgisayara. Büyük olan Ali, ancak büyük harfle ALİ yazamıyor. Malum ingilizcede büyük harflerde I'nın noktası olmadığı için ALİ yazılmıyor ALI oluyor hep. Her yolu denedik, shiftlere bastık, alt'lara bastık ALİ yazamadık. Bir süre sonra Can(ilkokula gitmeyen) geldi, "ben ALİ yazdım" dedi. Nasıl yazdın, baktık hakkaten yazmış. Bir daha göster nasıl yazdın bunu dedik, Can önce (.)'yı koyuyor, enter ile alt satıra geçip "ALI" yazıp kaydırarak (.)'nın altına "I" harfini denk getiriyor. Şimdi bu eğitim sisteminin bizi nasıl biçimlendirdiğinin çarpıcı bir örneği olarak hep hatırladığım bir örnek. Çünkü bize ilkokula başladığımız zamanlardan itibaren ALİ'yi nasıl yazacağımızı öğretiyorlar. Önce A, sonra L, sonra İ'nin gövdesi en son (.)'sını koyuyoruz. Eğer bir öğrenci okulda ALİ yazmaya önce (.) koyarak başlarsa o öğrencinin başına neler geleceğini hepimiz biliyoruz"

  Ocak 2013'de Sayın Bakanımıza ithafen; "Teknoloji ve Tasarım Dersinde çocuklara ALİ'nin nasıl yazılacağını öğretmiyoruz, ALİ'yi yazmak isteyenin ALİ'yi içinde bulunduğu zaman, mekan ve koşullar altında nasıl yazabileceğinin veya ifade edebileceğinin becerilerini/yetkinliklerini kazandırmaya çalışıyoruz "Biz o (.)'yı koyup, alt satıra geçip ALI yazıp yanaştıralı 7 yıl oldu" demiştik.

  Son günlerde Nabi Hocamızın istifa ettiğine dair söylentiler iyice yoğunlaştı. Bakanlığı bırakarak,bir belediye başkanlığına aday olacağı söyleniyor. Umarız ki yanlış bir bilgidir ve gerçekliği yoktur. Nabi Hoca, Bakanlığa geldiğinden beri öğretmenlerimiz bir sıcaklık bir samimiyet hissetmeye başladı. Yıllardır özlem duydukları ilgi ve alakayı, Nabi Hocanın sıcak tavırlarında buldular. Şimdi ise istifa haberleri camiada belirsizlik ve tedirginlik yaratıyor. Sistem, ekip v.s. kim ne derse desin; toplumumuzda liderin verdiği imaj kadar etkili olamaz hiçbiri.

  Biz Nabi Hocanın tavırlarıyla, sıcaklığıyla, samimiyetiyle, vizyonuyla umutlandık. "ALİ"nin hikayesini sürdürmeye çalıştık, yine de çalışacağız. Biz "ALİ"nin hikayesine Can'ın, Can'ların; afaziye mahkum edilmiş bir milletin kurtuluş mücadelesi demiştik;bu mücadele, bu hikaye yarım bırakılamaz... Milli Eğitim Bakanlığı'nda kısa sürede yıllardır özlem duyulan sıcaklık ve samimiyeti, iletişimi kuran Nabi hocamızı bırakmaya gönlümüz razı değildir.

  Milli Eğitim, her türlü görevden, her türlü makamdan, her türlü seçimden çok daha önemlidir. ALİ'nin hikayesi yarım kalmasın, Milli Eğitim camiası Nabi Hoca'sından ayrılmasın. Milli Eğitimin; toplumu 21. yüzyıl becerileri ile donatacak, 2023 ve 2071 hedeflerine taşıyacak yetkinliklere ulaşabilmesi için eğitim camiasını birleştirecek Nabi Hoca'sına Eskişehir'den daha fazla ihtiyacı vardır, bu unutulmamalıdır.
  Yorum Yorum Gönder

  Üye iseniz giriş için tıklayın

  Lütfen Resmin içindeki karakterleri sırayla ve aynısını kutunun içine girin.

  Eğer resim içindeki karakterleri okuyamıyorsanız Resmi yenileme seçeneğinden yenileyerek değiştirebilirsiniz.

“Bir mıh, bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at, bir atlı kurtarır, bir atlı bir savaş kurtarır, bir savaş bir vatan kurtarır.”