• Teknoloji Tasarım Öğretmenlerine Zulm

  Teknoloji Tasarım Öğretmenleri'ne yapılan eziyeti 1 yıldır anlatmaya, duyurmaya çalışıyoruz. Ancak geldiğimiz noktada görüyoruz ki tüm çabalarımız nafile. Yine insanlar kendi bildiklerini okuyorlar. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün teklifi, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın onayı ile Mayıs 2012 de Teknoloji ve Tasarım dersinin, 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılından itibaren 6. sınıflardan kaldırılıp sadece 7-8. sınıflarda okutulacağı kararı alındı. Bakanlığa yapılan onlarca BİMER başvurusu ve dilekçelerde öğretmenlerimiz tek bir şeyi sordu; "Alınan karar, hangi bilimsel gerekçelerle alınmıştır, bu bilimsel gerekçeler hakkında bilgi edinme hakkımızı kullanmak istiyoruz." Son derece basit bir soru, son derece haklı bir istek... Lakin, bakanlığın tüm birimleri sözleşmişcesine verilen cevaplarda bu bilimsel gerekçeler dışında herşeyden bahsettiler. Nedense dersin 6. sınıflardan kaldırılmasına sebep olan "bilimsel gerekçeler" bir türlü başvuran öğretmenlerimize açıklanmadı, anlatılmadı, ortaya konmadı. Buradan öğretmenlerimizin aldığı mesaj ortada bilimsel bir gerekçe olmadığı yönünde idi, öyle ki özellikle bu konu açıklanmadığına göre ya devletin gizli bir sırrı olmalı ya da ortada öyle bir gerekçe olmamalı diye düşünce uyandı.

  2012 Mayıs ayında alınan bu kararın üzerine herkesin malumu olan önce özür grubundan yer değiştiremeyen tüm öğretmenlere, sonrasında ise okulları ortaokula dönüşen, dönüşecek olan veya dönüşme ihtimali olan okul idarecilerine kayıtsız şartsız Teknoloji Tasarım alanına geçiş hakkı tanındı. O dönemden itibaren tüm bakanlık birimlerini gerek bireysel gerek ise dernekler vasıtasıyla Haziran 2013 de yaşanacak kaos hakkında uyardık. Ancak yine dikkate alınmadık. Temmuz ayının norm verilerine baktığımızda 1647 Teknoloji Tasarım Öğretmeni'nin ülke genelinde "ihtiyaç fazlası" olduğu ortaya çıktı.
  Yorum 4 Yorum
  1. Yasin_ERSÖZ Üyenin Avatarı
   Yasin_ERSÖZ -
   Mahalle ya da taban baskısına hiç bir siyasi iktidar dayanamaz. Baskıların neticesinde maalesef Teknoloji ve Tasarım dersinin 6. sınıf programı kurban edildi. Çünkü en zayıf halka Teknoloji ve Tasarım dersi. Sonra yetmedi zayıf halka ya siyasi menfaatler uğruna eş durumu atamalarında branş değişikliği için de Teknoloji ve Tasarım branşına geçiş kapıları sonuna kadar açıldı.
  1. Misafir Üyenin Avatarı
   Misafir -
   KARDEŞİM ÜLKEYİ YÖNETMEYE MUKDEDİR OLANLAR BU BAKANLIĞIN YAPTIĞINI GÖRMEZDEN GELDİ SÜRECE HAKTAN HAKKANİYETTEN ADALETTEN KİMSE BAHSETMESİN... ALAN DEĞİŞİKLİĞİ DEDİLER SINIF ÖĞRETMENİNİ MATEMATİKÇİ ELİNE ENSTÜRMAN ALMAMAIŞ MÜZİK ÖĞRETMENİ VE DAHA ADINI SAYAMADIĞIM BİR SÜRÜ BRAŞI HEDİYE ETTİLER YER DEĞİŞTİRMEK İÇİN ALIN SİZE FIRSAT BEĞENEN BEĞENDİ YERE GİTİTİ YA KARDEŞİM VE HİÇ Bİ MUHALEFET KALKIP BU NDAN BAHSETMEDİĞİ GİBİ BENİM ÖĞRENCİME MÜZİK BİLGİSİ OLAMAYAN MÜZİK ÖĞRETMENİ MATAMATİK BİLGİSİ OLAMYAN MATAMATİKÇİ VB. DERS VERECEK SADECE SAAT DOLDURMAK İÇİN HANGİ SINAVLA YETERLİ GÖRÜLDÜLER Fİİ TARİHİNDE BU DERSİ ALDI YANALAN SEÇTİ DİYE TAKDİR EĞİTİM CAMİYASININ BU İŞİ BİLİPTE SUSANLARIN.BENİM ÖĞRENCİMİN VE ÖĞRETMENİN HAKKI AÇIK OLARAK YENMİŞTİR YEDİRENLER BU DURUMDAN RAHATSIZ OLDU SÖYLENEMEZ ALLAH'A HAVALE YAPACAK BİŞEY YOK ....
  1. Misafir Ramazan MENGİLLİ Üyenin Avatarı
   Misafir Ramazan MENGİLLİ -
   zannedersen mahkeme zihinsel engelliler ve teknoloji ve tasarıma geçen sınıfcıların atamalarını iptal etti. Yoksa ben yanılıyor muyum?
  1. CAN SERDAR Üyenin Avatarı
   CAN SERDAR -
   Alıntı Misafir Ramazan MENGİLLİ Demiş ki: Mesajı Görüntüle
   zannedersen mahkeme zihinsel engelliler ve teknoloji ve tasarıma geçen sınıfcıların atamalarını iptal etti. Yoksa ben yanılıyor muyum?
   İptal yok henüz, Yürütmeyi Durdurma kararı var. O da isteyen öğretmenlere dilekçe ile geri dönüş sağlar deniyor. Zaten alan değişikliği ile bu imkan verilecekti. İptal kararı çıkarsa da iptal yapılıp isteyene belgeleri ile birlikte tekrar geçiş sağlanır. Ders saatinin arttırılmasından öte kalıcı bir çözümü yok bu işin.
  Yorum Yorum Gönder

  Üye iseniz giriş için tıklayın

  Lütfen Resmin içindeki karakterleri sırayla ve aynısını kutunun içine girin.

  Eğer resim içindeki karakterleri okuyamıyorsanız Resmi yenileme seçeneğinden yenileyerek değiştirebilirsiniz.

“Bir mıh, bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at, bir atlı kurtarır, bir atlı bir savaş kurtarır, bir savaş bir vatan kurtarır.”