• Geleceğin İçin Sende Bir Mektup Yaz

  Teknoloji Tasarım Öğretmenleri Meslek Kuruluşu Derneği ile Teknoloji ve Tasarım Eğitimcileri Derneği olarak gelişmeler üzerine Teknoloji ve Tasarım Dersine gönül vermiş tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimizi geleceğimize yön vermeye, çocuklarımızın geleceğini kurtarmaya davet ediyoruz...

  Pasif iyiler, kendine iyi olanlardır. Aktif iyiler hem kendilerine hem başkalarına iyi olanlardır. Pasif iyilerin iyilikleri kendilerine dönüktür. Aktif iyilerin iyilikleri, hem kendilerine hem de başkalarına dönüktür (İslamoğlu M.).


  Okullar bir toplumun bireylerini yetiştirmek, onları başarılı bir yaşama hazırlamak için vardır. Ülkemizde çocukta yaratılış gereği olarak var olan bilme merakı köreltilmekte en temel yaşama becerilerinden bile yoksun akademik başarı üzerinde odaklanmış bireyler yetiştirmekteyiz.
  Yorum 8 Yorum
  1. Misafir Üyenin Avatarı
   Misafir -
   bu bölüme yeni atandım ve derslere girdiğimde çocuklar da düşünememe eksikliğinin olduğunu görüyorum hayal edin dediğimde bile ne hayal edelim diye soran öğrencilerim var ezberciliğe o kadar alışmışlar ki hayal etme yetenekleri bile yok işte bu dersi diğer derslerden ayıran en güzel özellik işi çocuklara bırakmak ve onların kendine güvenmelerini sağlayan bu derse müfredatta daha fazla yer vermek bırakalım çocuklarımız ezberci zihniyetten çıksınlar bırakalım problem çözen bireyler olsunlar teşekkürler.
  1. Misafir Üyenin Avatarı
   Misafir -
   teknoloji ve tasarım dersi ;adı üstünde öyle güzel seçilmiştir ki hem anlamı hem de tanımını içinde barındırır. öğrencilerimiz bu ders sebebiyle sürekli teknolojiyle,yapılan yenilikler,icatlar ,yeni buluşlarla iç içedirler. dolayısıyla hem yenilikleri takip etmiş oluyorlar hem de kendileri daha yeni ,farklı, bir şey olarak neler yapabiliriz acaba diye sürekli düşünce modunda kalarak beyinlerini aktif halde tutmuş oluyorlar. bu da ülkemizin düşünen insan oranını büyük ölçüde arttırmaktadır. günümüz insanının eksilen hatta kaybedilmiş bir özelliğiyse maalesef ki düşünceden, düşünmekten ,hayal kurup bir şeyler bulmaktan çok uzak ve yoksundur. çevremde gördüğüm eksikliği çok büyük ölçüde hissedilen önemli bir özelliğin kaybı düşüncesizlikten pek çok insanın bu konudan,'' insanların artık düşüncesiz olduğundan'' yakınmalarını adım başı duyar olduk. aile yapılarımızın giderek bilgiden uzaklaşarak çocuğuna hiçbir bilgi ve kültürü aşılamadığını ,eğitimin sadece okullarda verildiği bir dönemde yaşadığımızı göz önüne alırsak ,öğrencilerimize verilmiş olan bu dersin katkılarını göz ardı etmek çok yazık ve üzücü olurdu. çocuk birebir olarak ders içinde kullanılan yöntem ve tekniklerle beynini sürekli aktif olarak tutmuş olmakta. Danimarka inovasyon'a ve yeni tasarımlara verdiği önem sayesinde ülke ekonomisini diğer ülkelerin çok üstünde bir performans ve refah düzeyine çıkartmıştır. bunu bizde yapabilecekken neden vazgeçiyoruz. her şey ezberlemeci,motomot formül ve kuralların bulunduğu matematik, fen, sosyal ve türkçe dersinden ibaret. çocuklarımızı hiçbirşey öğrenmeden ,sorgulamayı,araştırmayı öğretmeden belli kalıplar içinde yetiştiriyoruz ve bunlarda okuldan mezun olunca unutup gidiyor. oysaki düşüncenin temelini,sebebimi ,araştırmayı,sorgulayıp, bulmayı öğretirsek yeni üretimlerinde oluşmasına ,gelişmesine vesile oluruz. dersimizde yazılan günlükler sayesinde türkçe dersi de sanırım artık düştüğü delikten yukarı tırmanışa geçecektir. çocuk bu derste tekrar okumayı topluluk önünde olmayı,konuşmayı,kendine güveni, doğru cümle kurmayı, fen bilgisinde öğrendiği motor gücünü nerede çalıştıracağını, sür'ati hesaplayarak hem o bilgilerini kullanmayı öğreniyor hemde bu bilgileri beyninde unutulmaz yerlere yerleştiriyor.yüzde yüz etkileri olan bir dersi önce getirip ,sonradan kaldırmak tutarsızlıktır. dr ayten bozkaya orta okulu / bursa
  1. Misafir Üyenin Avatarı
   Misafir -
   merhaba hocam nereye gönderiyoruz mektubumuzu acaba?
  1. Misafir Üyenin Avatarı
   Misafir -
   mektupları nereye gönderecegizzz
  1. CAN SERDAR Üyenin Avatarı
   CAN SERDAR -
   Arkadaşlar mektupları direkt bakan bey adına bakanlık merkez binasına gönderiniz, örneklerini de(resim, scanner taraması, metin v.b.) bize iletirseniz sitemizden yayınlarız.
  1. Misafir Üyenin Avatarı
   Misafir -
   e-posta olarak mı mektup ileteceğiz?
  1. CAN SERDAR Üyenin Avatarı
   CAN SERDAR -
   bize e-posta yoluyla, bakanlığa mektup olarak iletmenizde fayda var.
  1. emin pala Üyenin Avatarı
   emin pala -
   Bu dersin diğer ülkelerdeki ahvalini, değerli yetkililerin inceleyeme zahmeti içerisine girerek, dersimizi bir daha irdelemelerini, Türkiye'mizin geleceği için istiyorum.lütfen!...
  Yorum Yorum Gönder

  Üye iseniz giriş için tıklayın

  Lütfen Resmin içindeki karakterleri sırayla ve aynısını kutunun içine girin.

  Eğer resim içindeki karakterleri okuyamıyorsanız Resmi yenileme seçeneğinden yenileyerek değiştirebilirsiniz.

“Bir mıh, bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at, bir atlı kurtarır, bir atlı bir savaş kurtarır, bir savaş bir vatan kurtarır.”