RSS Feed Görüntüle

Osman KESKİN

Hatalarımızdan Nasıl Öğrenebiliriz?

Bu Girişi Değerlendir
Hatalarımızdan Nasıl Öğrenebiliriz?

Her ne kadar, yazının başlığı “Hatalarımızdan Nasıl Öğrenebiliriz?” olsa da, Diana Laufenberg’in vermek istediği mesaj “hatalar” üzerine olsa da, videoyu izlerken farklı bir olay dikkatimizi çekti. Pek de ilgi duyulacak bir ders olmasa da, Öğretmenin bu videoda öğrencilerini mükemmel bir öğrenme sürecine sokup, proje tabanlı öğrenmeyi nasıl uyguladığına şahit oluyorsunuz. Bu yüzden, videoyu sonuna kadar izleyip, öğrencilerin çok ilgili olmadıkları bir derse dahi nasıl ilgi duyup, bu ders ile ilgili nasıl harika çalışmalar yaptıklarını Diana Laufenberg’den dinleyin. Unutmadan, ülkemizde verilen proje-performans görevleri ile videodaki görevleri de mukayese etmeyi ihmal etmeyin.

Diana Laufenberg’in sunumundan;
“…Asıl nokta şu, eğer eğitime sadece okula gelip bilgiye ulaşmak şeklinde bakarsak, deneysel bir öğrenme olarak, öğrencilerin seslerini güçlendiren ve başarısızlığı kucaklayan bir şey olarak bakmazsak eğer noktayı kaçırıyoruz demektir. Ve eğer biz bu niteliklere değer vermeyen bir eğitim sistemini sürdürürsek bugün herkesin konuştuğu her şey mümkün olmayacak, çünkü o noktaya standardize edilmiş sınavlarla ulaşamayız, ve o noktaya tek doğru cevap kültürüyle ulaşamayız. Nasıl daha iyi yapabileceğimizi biliyoruz, ve daha iyi yapmanın zamanı geldi.”

Alttaki video da Diana Lufenberg aslında bizim dersi anlatıyor. Üstelik bunu büyük bir başarı olarak TED konuşması olarak Amerika'da büyük bir kitleye anlatıyor. Videoyu izlerseniz proje tabanlı öğrenmeyi anlatıyor. Morallerimizin düşük ve bozuk olması sizi yıldırmasın. Biz doğru yoldayız. Er ya da geç bunu anlayacaklar.
Videonun sağ alt tarafında Türkçe altyazı seçeneği var. İyi seyirler...

Diana Laufenberg: Hatalarımızdan. Nasıl öğrenebiliriz? | Video on TED.com

Güncellendi 10-21-2013 at 01:53 AM yazar Osman KESKİN

Etiketler: Hiçbiri Etiket Ekle / Düzenle
Kategoriler
Kategorisiz

Yorum

“Bir mıh, bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at, bir atlı kurtarır, bir atlı bir savaş kurtarır, bir savaş bir vatan kurtarır.”